Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rohypnol

3. 3. 2008

Patří mezi benzodiazepinová hypnotika, tzn. že se jedná o lék, který se užívá k léčení poruch spánku. U léku zůstává zachováno i působení proti strachu a úzkosti, které mají ostatní látky této skupiny.
Lék byl a je hojně užíván lidmi, kteří berou drogy. Užívají jej obyčejně jako drogu doplňkovou, kterou si "vylaďují" stav způsobený drogou hlavní. Nejčastěji je užíván:

  1. K utlumení příliš silné intoxikace pervitinem (tzv. překop, nebo přešleh).
  2. Ke zvládnutí nepříjemných stavů, které následují po odeznění účinku pervitinu (tzv. dojezd).
  3. Jako doplněk při užívání heroinu, k prohloubení jeho účinku.
  4. Ke zvládnutí počínajícího abstinenčního syndromu po vysazení heroinu nebo jiných opiátů.
Někdy je Rohypnol i drogou hlavní, mnohdy dokonce jedinou užívanou drogou. Pak jej většinou neužívají typičtí uživatelé drog, ale lidé, kteří na první pohled patří a také se počítají k "normální", či "drogy neužívající" populaci. Lék většinou získávají na lékařský předpis, mnohdy ve vysokých dávkách, protože jim jej předepisuje více lékařů.

Účinek a interakce s jinými látkami

Hlavním účinkem je útlum nervového systému, který vede k usnutí, v nižších dávkách ke zklidnění. Pokud intoxikovaný neusne, bývá tupě euforický, mívá snížené svalové napětí, které může vést k pádům. Koordinace pohybů je problematická. Vysoké dávky vedou k úmrtí.

Kombinace účinku s jinými tlumivými látkami (heroinem, alkoholem, Subutexem) prohloubí útlum mozku a může vést k ohrožení základních životních funkcí - zástavě dechu a selhání krevního oběhu. To vede bez zásahu lékaře velmi rychle k úmrtí.

Závislost a abstinenční syndrom

Při pravidelním užívání se rozvíjí tolerance, která nutí ke zvyšování dávek. S tolerancí se dostavuje i závislost, která má složku fyzickou i psychickou.
První příznaky abstinenčního syndromu se mohou objevit po 24 hodinách od poslední užité dávky, stav se pak postupně rozvíjí během několika dní. V těžších případech může dojít k epileptickým záchvatům, halucinacím, poruchám vědomí a k úmrtí. Abstinenční stav je důvodem k hospitalizaci a ústavní detoxifikaci. Ambulantní řešení obyčejně selhává.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář