Jdi na obsah Jdi na menu
 


Desatero uživatele opiátů

3. 3. 2008

Desatero uživatele opiátů

Nejjednodušší, nejúčinnější a v případě opiátů jediný spolehlivý postup, jak přežít drogy, je prostý – neužívat, nezkoušet.

Epidemiologické údaje nenasvědčují tomu, že by užívání opiátů představovalo zvlášť přitažlivou zkušenost: alespoň jednou je „zkusila“ jen asi 3,3% mládeže a mladých dospělých, vesměs ze sociálně a ekonomicky slabých skupin; méně než šestina z nich je užila opakovaně. Pro ty, kteří mají chuť si každý den zahrávat s vlastním životem a láskou blízkých, nicméně slouží toto desatero:


  1. Rozhodnete-li se užít opiáty, vyhněte se interavenóznímu užívání – tedy nic si nepíchejte. Raději je kuřte nebo vdechujte výpary; můžete tak dosáhnout podobných účinků, pokud se vám ale udělá špatně, máte jistou šanci, že to nevolností skončí. Pokud si píchnete nadměrnou dávku do žíly, může vás před smrtí zachránit jen lékař (a někdy ani ten ne).

  2. Vyhněte se užívání opiátů z neznámých zdrojů.

  3. Pokud jste zvyklí na „hnědý“ heroin, raději nezkoušejte “bílý.“ Stejná dávka Vás zabije, menší Vám nemusí „fungovat“ tak, jak čekáte. Nepokoušejte se užívat jiný metadon či buprenorfin, než který dostanete od lékaře. Koledujete si o rychlou cestu do márnice.

  4. Nikdy neužívejte heroin v neznámém prostředí ani na veřejném prostranství. To nejlepší, co se Vám může stát, je zabavení drogy; taky ale můžete jít do vězení. Navíc tak ohrožujete nejen sebe, ale i ty, kteří za vaši chuť si škodit nenesou žádnou zodpovědnost.

  5. Nemíchejte opiát s pervitinem ani jiným amfetaminem či extází; mohli byste si přivodit velmi, velmi nepříjemný „trip.“

  6. Nepokoušejte se pod vlivem opiátů řídit auto, motocykl nebo jakýkoliv jiný dopravní prostředek včetně kola. Vážně byste tak ohrozili sebe i okolí.

  7. Pokud už si chcete za každou cenu „šlehnout,“ použijte zásadně čistou stříkačku – dostanete ji od streetworkerů nebo si ji můžete koupit v lékárně. Používat cizí stříkačku nebo jehlu (nebo filtr nebo kyselinu) znamená obrovské riziko nakažení smrtelným zánětem jater nebo AIDS.

  8. Navštivte čas od času K-centrum (Drop-In, stacionář atd.) ve svém městě. Mohou Vám poskytnout vitamíny, která budou chránit Vaše játra, ošetřit Vám abscesy, žíly – a možná dostanete i polévku.

  9. Pokud se Vám nebo někomu blízkému podaří dosáhnout díky opiátům nepříjemného stavu, úzkosti, paniky nebo dokonce bezvědomí, snažte se především zachovat klid – a jednat rychle. Průšvih s rodiči je ve srovnání se smrtí kamaráda nebo Vaší vlastní smrti maličkost – a k průšvihu ve škole či s Policií nemůže vůbec dojít, protože lékaři i sestry jsou vázáni lékařským tajemstvím . Jakmile někdo blízký (nebo náhodný známý či zcela neznámý) po aplikaci opiátu ztratí vědomí, začne mít křeče, projeví nezvladatelné chování apod., na nic nečekejte a zavolejte lékařskou pohotovost (telefon 155). Řekněte jim, o co jde - lékaři mají k dispozici protijed, kterým jsou schopni smrti zabránit. Svépomocí se to ale nikomu z Vás nepovede.

  10. Během čekání na pomoc zajistěte, aby postižený neprochladl. Pokud přestane dýchat, dávejte mu umělé dýchání až do příjezdu záchranky. Uschovejte a lékařům předejte injekci, ze který si postižený aplikoval, nebo zbytek cigarety či kovu, na němž se opiát žhavil. Může to výrazně zvýšit účinnost pomoci a tedy šanci na přežití.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář