Jdi na obsah Jdi na menu
 


Heroin

3. 3. 2008

Nebo taky háčko, eič, herák, horse, smack, h.junk…

Historie:

Heroin byl objeven v roce 1874 jako diacetylmorfin. Od roku 1898 byl prodáván firmou Bayer pod obchodním označením „Heroin“ jako znamenitý prostředek na uklidnění. „ stoprocentně účinný proti závislosti na morfinu“ – tak zněl reklamní slogan. Byl také doporučován jako skvělý prostředek proti astmatu a tuberkolóze. Byl považován za lék s nulovým rizikem závislosti. Tento prodej měl bohužel tragické následky. Heroin se zařadil mezi ilegální látky v roce 1925. Po 2.světové válce byl zákaz užívání heroinu stvrzen v roce 1961 v „Single convention on Narcotic drugs“. V 50.-70. letech se spotřeba rozšířila v USA, od 70.let v západní Evropě, od 80.let na středním Východě a v jižní Asii. S pádem komunismu se rozšířil i do východní a střední Evropy. Dnes každoročně umírá na předávkování 8000-9000 lidí. Víc jak 6 milionů lidí užívá Heroin pravidelně, 500 000 v USA, 1,5 milionu v západní Evropě, 4 miliony na středním východě a v jižní Asii. Roční ilegální světová produkce je cca 100-200 tun.

Chemie:

Heroin vzniká acetylováním z morfinové báze, 1kg morfinu je cca 100g heroinu. Na trhu je k dostání ve 3 „formách“

  • Hnědý-před nitrožilní aplikací je nutné přidat kyselinu, lépe se ale kouří a žhaví
  • Bílý- po rozpuštění se dá přímo vstříknout do tělního oběhu, nedá se kouřit a má slabý octový zápach
  • Černý- silný octový zápach

Heroin má náhlý nárazový účinek (potom se vždycky najde mrtvola s jehlou v žíle). Obvyklá střela je 10mg, ale když je heroin čistý tak stačí jenom 1,5mg, po 10mg se už „lítá“, dávka 60mg může být u nezvyklého smrtelná.

Užití:

Heroin se dá šňupat, dají se inhalovat páry při zahřívání, nebo se aplikuje i.m. nebo i.v.. Pokud chcete vpichy utajit dá se píchnout např. pod jazyk. V řetězu prodejců si heroin získá vždycky nějakou příměs (cyankáli, jedlá soda, cukr, paracetamol, kofein nebo dokonce prací prášek a seškrábaná omítka). Výsledná koncentrace dost klesá (v 70.letech byl obsah účinné látky cca 5%, dnes kolem 40%, u nás však až 80%). Postup přípravy je asi následovný: heroin se smíchá s citronovou šťávou, rozehřeje se ve vodě nad plamenem, přefiltruje se vatou a injikuje se do žíly nebo do svalů. Heroin účinkuje 1-7 hodin. V nízkých dávkách zbavuje pocitu nechuti, hladu a únavy\, odbourává vzrušení a strach. Absťák vzniká asi po 10 hodinách od poslední aplikace s maximem 2.-3. den. V lehčích případech se absťák projevuje bolestmi břicha, průjmy, úzkostmi, špatnou náladou a nespavostí. V těžších případech je možný vzestup tělesné teploty, nespavost, poruchy řeči, třes, nechutenství, dehydratace. Vzácně může dojít ke kolapsu či úmrtí. Při nedostatku se dá heroin nahradit velkými dávkami kodeinu a alkoholem. Asi 20-30% kodeinu se mění na morfin. Kodein je např. v alnagonu. Při odvykání se jako náhražka používá methadon.

Pamatuj si:

  • 10heroinových injekcí stačí ke kompletní závislosti
  • heroinismus je nejtěžší toxikomanií
  • každý jednou přechází na stříkačku
  • riziko smrtelného předávkování je každodenní rutinou
  • heroin je většinou poslední drogou
  • k desinfekci jehly jí stačí ponořit nejméně na 30s do 15% roztoku odbarvovače-celkem krátká doba v porovnání s AIDS
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

co to je?

(mira, 10. 11. 2009 11:35)

co to tady pises za nesmysly. heroin ze ma u nas 80%? kdyz sezenes 5% tak budes rada a kolikrat ani nic nesezenes.

Re: co to je?

(¨pes, 8. 12. 2010 22:06)

mam aky chcete stači povedat kkti : chcem videt tie vaše sračky ,sama farba a nie poriadni falaaat , šak jebly češi čo sa da odvas čakat !!! ahhahah

hahaha

(aleš, 19. 2. 2010 13:11)

fetáci zasraný vifetovaný hlavy sami si škodíte blbci běžte do práce makat z lopatou pak si utracejte za fety

magore

(babaja, 22. 11. 2009 15:03)

mira, co to tady kvákáš, že se nedá sehnat silnější než 5 procent, je vidět že se v tom neviznáš, tak taky tak zustaň. protože když si neumíš sehnat tak si na tom moc špatně, a mymochodem s 80 procentním jsem se setkal mnohokrát, zrovna dneska jsem si ho dával, a je mi fakt fajn. TROUBO.

....

(Majitlaka stránek, 22. 11. 2009 12:55)

Nezlob se na mě ale já drogy neberu takže o tom nemám takový přehled jako ti co drogy beru..vycházím z informací cehnane z různých članků......