Jdi na obsah Jdi na menu
 


Detox

3. 3. 2008
Smyslem detoxikace je zbavit organismus škodlivé látky. Zbavení se, vyčištění se, od návykové látky se může dít buď bez použití léků nebo za farmakologické podpory zaměřené na překonání abstinenčních příznaků.

Detoxikace má klienta připravit na další léčbu, kam nastoupí po absolvování „detoxu“.
Jiným důvodem detoxikace může být případ, kdy klient je pod vlivem drog nebezpečný svému okolí z důvodu psychotických stavů nebo pokud je vážně nemocný a pro další léčbu onemocnění je nutná abstinence od návykových látek.

Detoxifikace je přímo léčebná metoda, jejímž smyslem je zastavit užívání drogy u klienta a při níž jsou minimalizovány symptomy odvykacího syndromu a riziko poškození. Vhodné zařízení, ve kterém se tato procedura provádí, je obvykle nazýváno detoxifikační centrum nebo detoxifikační jednotka.Tradiční detoxifikace se prováděla a v současnosti stále provádí ve speciálním lékařském zařízení, v nemocnici nebo v psychiatrické léčebně. Klient je přijatý na „detox“ ještě intoxikovaný nebo s počínajícími abstinenčními příznaky. Pokud se používá medikace, předepisuje se obvykle látka, která má podobné účinky a je podobného charakteru jako droga, kterou dotyčný užíval. Při předchozím užívání heroinu se používá obvykle metadon či buprenorfin (Subutex), někdy jiné tlumivé látky (benzodiazepiny). Dávkování je určeno tak, aby byly ulehčeny odvykací příznaky, ale aby nedošlo k intoxikaci jako na droze a postupně se snižuje.
Pobyt na detoxifikační jednotce se ukončuje až několik dní po té, co odezněly abstinenční příznaky a léky jsou vysazené. Pokud je klient propuštěn dřív, detoxikace není dokončena, hrozí výrazné riziko relapsu (situaci, kdy si po nějaké době abstinence dotyčný opět vezme drogu) a je tu nebezpečí, že když si klient vezme dávku, na kterou byl před „detoxem“ nastaven, může se předávkovat. V současnosti již není přímo pobyt na detoxifikační jednotce jedinou variantou „detoxu“, je možné volit i alternativu ambulantní, „domácí“ detoxifikace, která probíhá v domácím prostředí a klient dochází za lékařem ambulantně nebo lékařský personál dochází za ním.
Detoxifikace trvá zpravidla od několika dní do cca 14 dnů, závisí to na typu užívané látky, zdravotním stavu klienta a dalších faktorech.
Detoxifikace by měla být provázena psychoterapeutickou péčí, která je zaměřena na podporu a motivaci k další léčbě, pokud je pokračování v léčbě důvodem, proč byl klient na „detox“ přijatý.
Je nutné si uvědomit, že zbavení se odvykacího syndromu není v žádném případě možné považovat za dokončení, výsledek léčby. Detoxifikace je jen počátek léčebného procesu. Jako závažnější důsledek drogové závislosti se jeví nakonec psychická závislost, jejíž symptomy v určitých zátěžových situacích mohou klienta provázet ještě řadu měsíců i let, na rozdíl od fyzické závislosti, jejíž příznaků se definitivně zbaví po několika dnech či týdnech. Léčba je pak zaměřena především na to, aby byl klient samostatně schopen obstát v podmínkách běžného života bez drogy a zvládal rizikové situace, které by ho mohly vést zpět k užívání drog.

zdroj: drogovaporadna.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

bolest varlat

(ganja man, 11. 9. 2017 18:49)

Zdravim prosim vas dal sem caru pervitinu do nosu a hned me zacali bolet varlata.celou dobu nic az po snupnuti cary.a jeste dotaz.nekdy kdyz jdu na malou, tak po vycurani mi z penisu vytika i trochu semene,taky po uziti pika,jinak se to nestava??diky

Jsem opravdu závislí

(stanisloav žák, 17. 2. 2009 7:20)

navím zda sem závislí dokážu odmítnout ale není to pravidlem tak nevím jak špatně na tom sem abych byl upřímný někdy si to pichnu myslím piko né herojin mohli by ste mi nějak odpovědět co stím a jestli sem na tom tak špatně.děkuji

Re: Jsem opravdu závislí

(Líba, 20. 2. 2012 11:35)

Každej,kdo si veme piko po druhý-je závislej. Když to poprvý zkusíš a nelíbí se ti to,už si to nikdy nevezmeš,ale jestli si to vemeš po druhý,vemeš to i po třetí,po čtvrtý a už se vezeš,furt si řikáš-pohoda,dyk bez toho vydržim i tejden,ale po tejdnu stejně jedeš a znova si dáš.a to,že vydržíš bez toho tejden,bo tak,je jen proto,že třeba nemáš love,ale většinou spíš dospáváš a nabíráš síly na další dávky... mluvim ze svý zkušenosti!!!a víkendový braní se hodně rychle změní na braní i v tejdnu,aby byl člověk schopen jít vůbec do práce,nebo v horšim případě,aby se vůbec vykopal z postele! brala sem půl roku cca 3-5x tejdně,teď sem čistá přesně 15 dní a vim,že už si to nikdy v životě nevezmu. ještě půl roku pokračovat,tak sem pod drnem.takže absolutně nechápu lidi,kteří berou třeba 2 roky vkuse a ještě žijou. Vyser se na to dokud je čas.Po půl roce braní mam panickou poruchu,zuby a kosti v háji! jen sem si škrtla zapalovačem,abych si v těžkejch dojezdech zapálila cígo a zlomila sem si palec!!zapomínám slova a občas mi dělá problém dát dohromady smysluplnou větu. a hlavně už nic neni,tak jako při párnu.svět je nuda a je strašně těžký najít novej smysl něčeho,co tě bude bavit! Půl roku to na mě nikdo nepoznal a to,že sem zhubla 15 kilo,sem dycky ňák okecala.ale půl roku sem žila upe v jinym světě,vídala sem známí a kamarády,ale prožívala sem jinou realitu. a teď se 15 dní horko těžko dostávám zpátky do normálního života.bez pomoci,nikdo o tom nesmí vědět,ale zatim to zvládám,je to sice peklo,ale dá se to! a když už to nepude,zajdu za odborníkem. Takže kecy,že nejde přestat,jsou jen výmluvy!!Je to všechno o psychyce. Ruce od toho pryč,jsou v tom neskutečný sračky,co nemaj v piku co dělat a než se dostane pságo k tobě do rukou,uvědom si,že prošlo rukám několika dealerům a každej si odsype pro sebe a přisype něco (většinou to,co je po ruce) a to způsobuje ty těžký,ale opravdu těžký depky. Neni to sranda,vážně :( Kdyby by mě ještě nedávno někdo napsal takovoudle zprávu,asi bych se tomu vysmála,stejně tak jako se tomu můžou smát všichni co frčej-jaký hovna to melu.Ale každej,kdo si todle neveme k srdci a nesekne stim,buď zdechne a nebo dopadne jako já a časem bude psát stejný zprávy jako já a bude se snažit poradit dalším!!

Re: Re: Jsem opravdu závislí

(jamallsko, 28. 7. 2012 22:37)

meles uplne hovna ty pico,vis picu,vidam smazky ktery beriou 15 let a neni jim vubec nic a ani by jsi to nepoznala.takze nejaky pul rocek je uplne mrdka ty kravo vyjebana

Re: Re: Re: Jsem opravdu závislí

(známá, 28. 7. 2013 14:18)

Co slovo,to perla.Na Tobě už je vidět,že máš dost - inteligente.

Re: Re: Re: Jsem opravdu závislí

(lucikus, 8. 4. 2015 10:19)

jamallsko, jsi totalne mimo. Podle me ty smazky jenom nevidas, ale sam jsi smazka. Piko nici telo, piko nici dusi, je to totalni shit!

Re: Re: Re: Jsem opravdu závislí

(Andrea, 6. 1. 2017 21:13)

Trochu kultury do toho projevu.

HEROIN

(TOMAS OSTRAVA, 12. 8. 2016 12:29)

JE MI 33LET STOHO JSEM 12 LET STRAVIL VE VEZENI KVULI HERAKU MAM DRUSKU UZ 7 LET A ONA NIC NEBERE ALE O ME VI NEJHORSI NA TOM JE ZE MAM HODNE PENEZ A DYLERA PRIMO VEDLE V DOME A TEN MA PORAD DOKONCE SI NECHAVAM VOZIT 1 I 2 KILA PRO SEBE A V KLIDU SI KOURIM NE PICHAM SI UZ 8 LET S TIM SEM PRESTEL NEVIM JAK S TOHO VEN PORADI MI NEKDO

co mám dělat

(Gregor Miloš, 17. 2. 2009 7:26)

jsem závislí kdyš si dám je mi tak ale tak dobře nevím jak se tak cítit i bes toho kdyš to nemám ta je mi nanic a myslím si že bez toho nedokážu ani pořádně vstat s postele vždy kdyš odmítnu tak to vydržím tak týden nejhorší na tom je že za to neplatím takže to můžu mít pořád kamarád vždycky dojde a řekne dáš si a já někdy nedokážu odmítnout pomoste mi nejhorší je žě se nemůžu s nikým poradit nedokážu to nikomu řít.

Re: co mám dělat

(petra, 11. 2. 2016 13:19)

tes to tak mam.prestat se s nim vidat.dela z tebe trosku.

Zvladnu to sama?

(Lucia, 10. 11. 2014 16:59)

Chtela bych se zeptat, zda je nutny odbornik nebo lecba stanovena specialistou nebo zda se z uzivani drog mohu dostat sama? Nekdo rika, ze je to nesmysl, jiny, ze to zvladnout lze. Rada bych ale slova zkuseneho cloveka na problematiku nebo nekoho, kdo to sam zvladl. Pisi do 4 poraden a zatim mi nikdo behem 10ti dnu nebyl schopen odpovedet. Coz me zarazi a nemile prekvapuje. Take pokud se chci lecit a rada bych se dozvedela, kudy namirit sve 1.kroky, cekam nekde nejakou odezvu a nic. Jak se pak fetaci maji chtit lecit, kdyz by sami strasne moc chteli, ale zajem pomoci jim, je nulovy?! Pripominam, ze z mist, ktera jsou k tomu specialne urcena, ne od verejnosti. Poradi mi nekdo, pleasssse!?

Je nutný na detox odborník?

(Lucia, 7. 11. 2014 19:54)

DOBRY DEN. Uzivala jsem rok a pul pervitin, temer denne, snupanim, od 50g davek az po 200g, ale nekdy se za den spotreboval i gram. Jindy se zvladlo i 14 dni uplne bez. Podle okolnosti. Ty ale brani drog zpusobily. Rozvod v rodine, neustale hadky, stres, vystehovani z bytu. Pritom ja sama jsem sportovkyne, s velmi dobrou kondici, i zavodne sportujici. Je mi 33 a jsem plne rozhodnuta skoncit. Mam par pratel, kteri drzi a poznala jsem i pritele, kluka, ktery toto o mne vi a je rozhodnut vse projit jako podpora se mnou. A i kdyby on i oni selhali, jdu do vseho sama bez nich, protoze chci zit. Delam to jen pro sebe, nezavisla na zadnem cloveku. Ted jsem 8.den bez uziti, doma nemam ani smitecko drogy a prerusila jsem kontakty se vsemi, co maji s drogami cokoli spolecneho. Dokonce jsem i prestehovana. Plne pripravena zacit. Potrebuji jen nasmerovat kam jit jako prvni. Detox zvladnu sama? Nebo potrebuji odbornou lecbu? Prosim o zodpovezeni, mam skutecne zajem napravit to, co jsem jako hlupak pokazila. Nevezmu uz, i kdybych mela bouchat hlavou o zed. Take si uvedomuji, ze dojezdy byly stavy jen jako, nikoli skutecne a umela jsem se zavrit v pokoji s horkym cajem, usrkavat ho, pobrecet si, pospat a druhy den bylo po vsem. Vim, ze tohle mi take pomuze. Dekuji za odpoved. Moc moc dekuji.

Vyčistit své tělo od těch sraček

(Honza, 20. 12. 2011 14:44)

Dobrý den, nejsem žádný závislák, ale jelikož jsem začal vydělávat dost peněz, začal jsem si občas s kamarádem kupovat kokain, ze začátku to byla sranda, ale poslední dobou jsme kupovali ani snad nevíme co, ale kokain to asi určitě nebyl i když ho za to vydávali, tělo tedy dostalo asi pořádně zabrat a začali mně hodně bolet varlata, byl jsem u urologa a ten řekl, že jsem v pořádku, vím že už si tyhle sračky nikdy nevezmu, ale potřeboval bych poradit, jak vyčistit organismus, abych se zbavil té minulosti. děkuji..

Re: Vyčistit své tělo od těch sraček

(Líba, 20. 2. 2012 11:43)

Můj kamarád (úspěšně abstinující feťák už dva roky) mi dal jedinou radu,která mu pomohla - ABSTINENCE do konce života! Tělo vše postupně vyloučí. Ale asi by bylo dobrý,nechat si zkontrolovat játra,taky se na to chystám :-/ A maximálně doplňovat vitamíny-vápník,céčko atd...

dcera drogově závislá

(Mirka, 14. 12. 2011 20:24)

Dobrý den potřebuji radu má dcera má nemocné srdce bere pervitin do žil pokud nebude abstinovat tak do půl roku umře protože její vada srdce to nevydrží !!LÉČBU ODMÍTÁ A JÁ SE STRAŠNĚ BOJÍ , ŽE UMŘE !! PORADÍ MI NĚKDO JAK NA NÍ ? Moc prosím

Re: dcera drogově závislá

(JANA, 28. 12. 2011 10:45)

Mám výbornou zkušenost s terapeutickou komunitou Whitelight1 - Mukařov - tel. 602145461 nebo 416797069.

nenavidim se

(martas, 9. 8. 2010 17:12)

nepicham si ale jak si dam do nosu tak delam blbosti jezdim bez papiru atd piju kourim jednu za druhou dnes me stopli a us vim jak to dopadne pujdu sedet na rok nejsem normalni a mam obavy ze zato zaplatim moji holkou a praci nemam silu vyskousim detox na psychatrii kdys to nevyjde tak tady na tom svete koncim nechci lidem ublizovat a porad si vycitat dalsi a dalsi moje fetacke ulety zacinam si uvedomovat ze jsem nikdo musim se prekonat a jid k lekari smrdim samyma chemkama mamka mi tady rika zemi hrabe jak jdu do hospody ja to vim ale jeto silnejsi nezli ja a sam nato nemam

...

(puppy (majitel stránek), 9. 7. 2009 7:58)

Omlouvám se za pozdní odepsání.. Dloho jsem tu nebyla. Myslela jsem, že sem nikdo nechodí. Já vám poradím celkem těžko já drogy neberu, ale každopádně by jste si mohly zavolat na K-centrum. Mám číslo, ale na Prachatický. Ale když tam anonimně zavoláte poradí vám, nebo vám dají číslo na bližší K-centrum. Každopádně když tam půjdete může to být také anonimní oni chtějí pomáhat né někoho schazovat apod.... Přeji hodně štěstí a hodně sil..bude jinch potřeba.

TEL. K-centrum Prachatice : 388 310 174