Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kokain

3. 3. 2008

Původně ho používali domorodci v jižní Americe při rituálech k vyvolání mimořádných psychických prožitků. V roce 1622 napsal angličan Abraham Cowley ve svých dějinách "je to nejbohatší rostlina, jakou kdy byla nějaká půda s to kdy zplodit." V roce 1750 Joseph de Jussie posílá první exemplář do evropy. V roce 1783 Lamarck určuje příslušnost k čeledi erythroxylacea a rode Erythroxylum. V roce 1855 Friedrich Gaedcke získává sublimací krystalický produkt a nazývá ho erythroxylin. V letech 1858- 1860 Albert Niemann získává čistý produkt, dnešní kokain. V roce 1862 stanovil Wilhelm Lossen definitivní vzorec

C17H21NO4

S. Freud se pokoušel zbavit svého přítele morfinismu a zapříčinil tak jeho kokainismus a experimentoval s kokainem i sám na sobě- musel vynaložit hodně sil aby s tím přestal. Kokain užívala i královna viktorie a výjimkou nebyl ani winston churchil. Dnes má kokain 5-10 milionů pravidelných uživatelů, 20-25 milionů lidí si ho vyzkoušelo a každý den přibývá až 5000 nováčků. Proběhlo již několik vln kokainismu. V 80.letech v USA a o 5 let později i v západní evropě.

Chemie

Kokain se vyrábí z koky pravé (erythroxylon Coca), jde o benzoylekgoninmetylester. Vlastní bází kokainu je crack. Kokain zasahuje do neurotrasmiterů a pravděbodobně brzdí zpětné vstřebávání noradrenalinu a zvýšeně uvolňuje dopamin. V synapsích klesá obsah serotoninu (blokuje se přeměna tryptofanu v serotonin) Maximální dávkou je asi 30-50mg.

Užití

Kokain má euforizační a stimulační (psychomotorická stimulace) účinek, po užití se zvýší vědomí vlůastních schopností a aktivita. Při vysokých dávkách se objevuje úzkost zkreslené vnímání, vztahovačnost, chlad v obličeji, pocit svědění kůžr (nejspíš způsoben "zvířátky" či "krystalky" na kůži, které si člověk na kokainu na rozdíl od "normálního" člověka uvědomuje), poruchy vidění, vnímání záblesků a iluze. Při velmi vysokých dávkách se objeví obraz paranoidněhalucinatorní psychózy, někdy ale jen strach. Účinky se ale liší podle způsobu užití. Účinek je pozorovatelný už za několik sekundnebo minut a trvá asi tak půl hodiny. K odeznění akutní intoxikace dojde jednu až dvě hodiny, potom začne převládat deprese, pocit tělesné sešlosti, ospalost a zároveň nemožnost usnout -> utnost drogu zase aplikovat. Existuje i možnost epileptických křečí. Kokainisti si jsou schopni vypěstovat příjemné halucinace. Pohlavní pud je vystupňován, ženy se stávají nymfomanickými. Často se objevuje bušení srdce, nespavost, ztráta REM spánku(snění). Tvrdí se že ti co berou kokain přes ¼ roku tj. hned novou dávkou odstraňují nepříjemné stavy se začnou vyznačovat nesmyslnou hovorností. Cenově se kokain pohybuje mezi 2000-3000 za gram (droga přinejmenším dobře situovaných lidí)

Poškození organismu při dlouhodobém užívání

Při šňupání

  • Kašel s vylučováním tmavého hlenu
  • Bolesti krku
  • Krvácení z nosu
  • Proděravění nosní přepážky

Při jakékoliv aplikaci

  • Ztrát tělesné hmotnosti
  • Křeče
  • Agresivita, deprese, stihomam
  • Sebevražedné pokusy

Hlavní rizika

  • Poruchy srdeční činnosti
  • Vznik toxické psychózy
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář